Definice přepětí
Přepětí je napětí, které přesahuje nejvyšší hodnotu provozního napětí v elektrickém obvodu.
Pulzní přepětí, jeho vznik a rozdělení
Pulzní přepětí je krátkodobé přepětí, trvající řádově nanosekundy až milisekundy. Patří mezi nejvýraznější a nejškodlivější projevy elektromagnetické interference (rušivých vlivů) a ohrožuje zvláště elektronické zařízení obsahující polovodičové součásti.
Pulzní přepětí rozlišujeme podle původu na:
- atmosférická přepětí (LEMP - Lighting ElektroMagnetic Pulse)
- spínací přepětí (SEMP - Switching ElektroMagnetic Pulse)
- přepětí vzniklá při výbojích statické elektřiny (ESD - ElektroStatic Discharge)
- přepětí způsobená nukleárními výbuchy (NEMP-Nuclear ElektroMagnetic Pulse)
Atmosférická přepětí (LEMP)
Nejnebezpečnější přepětí bývá způsobeno především bouřkami, doprovázenými bleskovýmí výboji. Přepětí může nastat mezi fází a zemí, nebo mezi fázovými vodiči. Nejvíce se přepětí z blesku projevuje na venkovních vedeních a v úsecích nestíněných kabelů.
Příčinou vznikajících atmosférických přepětí může být:
- přímý nebo blízký úder blesku do hromosvodu, kovové konstrukce, kabelu, ...
- vzdálený úder blesku do venkovních vedení, způsobující vlny přepětí následující i po výboji mrak-mrak, nebo po úderu blesku v blízkosti vedení
- vzdálený úder blesku svedený do země
Destruktivní účinek bleskového proudu je dán vysokou energií uvolněnou v krátkém okamžiku, což vytváří podmínky pro indukované napětí ve smyčkách, doprovázených nepříznivými změnami zemního odporu.
Spínací přepětí (SEMP)
Spínací přepětí jsou velmi četná přepětí, která se vyskytují v sítích nízkonapěťových i vysokonapěťových rozvodných sítích. Typicky bývají způsobována spínacími operacemi, zkraty nebo jinými příčinami, např. při zapínání a vypínání velkých zátěží, zejména induktivních, např. transformátorů nebo elektrických motorů, popř. i malých, domácích spotřebičů, např. chladniček, mrazniček, při zkratech v rozvodné síti apod.
Neviditelné a běžnými prostředky neměřitelné napěťové pulzy trvají pouze několik miliontin nebo tisícin sekundy, ale mohou způsobit zničení především elektronických zařízení, někdy dokonce i zkrat a následný požár.